Domů » Jak se přestěhovat bez stresu? 6 pravidel, jak na to

Jak se přestěhovat bez stresu? 6 pravidel, jak na to

Při správné organizaci, dostatku času a jasnému plánu se stěhování stane jen nezbytným krokem k novému bydlení, který vás nebude v noci budit ze spánku. Stačí se jen držet několika pravidel.

Vše nepotřebné pryč

Nebalte všechny věci bezhlavě do krabic. Využijte perfektní příležitost k vytřídění toho, co si do nového domova vzít nechcete. Nechcete přeci znovu horko těžko hledat místo pro uskladnění věcí, které, stejně jako předchozích několik let, budou dál ležet ve skříních ladem.

Stanovte si vhodný termín

Pro stěhování si vyberte termín v dostatečném předstihu tak, abyste si stihli vše v klidu zařídit. Stěhování o víkendu má většinou výhodu menšího provozu na silnicích. Pokud se ovšem stěhujete mezi malými městy, můžeme se pohodlně stěhovat i během všedního dne.

Pokud byste rádi u stěhování využili pomoc rodiny či kamarádů, zeptejte se na jejich časové možnosti v dostatečném předstihu s příslibem pozvánky na kolaudačku nového bytu! Takovou protislužbu jistě nikdo neodmítne.

Pokud ale stěhujete opravdu hodně věcí, včetně těžkého nábytku, je určitě dobré zamyslet se nad službami stěhovacích firem. Přece nechcete ztrhnout záda některému z Vašich kamarádů.

Proces stěhování začněte několik týdnů předem

Už víte, kdy nastane den D? O pár týdnů dřív je ideální čas začít hledat stěhovací firmu. Zeptejte se známých na doporučení, přečtěte si recenze dostupné na internetu, zjistěte cenu a podmínky a firmu si rezervujte. Nezapomeňte si také ověřit, zda je firma pojištěná.

V tomto čase je také ideální začít shánět krabice, do kterých své věci budete balit. Většinou se využívají banánovky, které se dají běžně sehnat ve větších obchodech, a to zdarma. Banánovky jsou na stěhování ideální – mají pevné dno, které unese i těžší věci, zároveň ale do krabice nedáte tolik věcí, aby ji neunesl jeden člověk. Společně s krabicemi začněte shánět i bublinkovou fólii či noviny na bezpečné uložení křehkých věcí.

Zhruba týden předem začněte balit věci, které nepotřebujete každý den, jako jsou například sezónní věci nebo knížky. Snažte se do krabic vkládat věci logicky, abyste se vyhnuli chaotickému vybalování. Nezapomeňte také krabice popisovat.

Pár dní předem začněte na stěhování chystat i zbytek věcí a nábytek – u něj vždy vyndejte police, lépe se tak s ním manipuluje a nic se nerozbije.

Den předem si pohlídejte, abyste měli kde zaparkovat, a to jak před starým bydlištěm, tak před tím novým. Značně si tím urychlíte proces. Pokud nemáte k dispozici své parkovací místo, je vhodné na veřejné parkoviště umístit ceduli s informací o Vašem stěhování a poděkováním za neobsazení místa. Sousedi to jistě pochopí. Stejně tak jistě ocení, když na výtah dáte cedulku, která bude informovat o využívání výtahu pro účely stěhování. Vyhnete se tak rozčílené sousedce, která marně čeká na výtah už půl hodiny.

Den D

Stěhovací den začněte dobrou snídaní a hned poté se dejte do práce. Nechcete totiž s krabicemi běhat ještě za tmy.

Při nakládání auta se vždy snažte plně využít možnosti kufru, zároveň ale myslete na křehké věci a vždy je umisťujte nahoru nebo alespoň prokládejte měkkými věcmi. Přestěhované krabice pokládejte do místností dle věcí, které obsahují. Zároveň odolejte pokušení hned vše vybalovat. Vybalujte s rozvahou a dobře si rozmyslete, kam co umístíte.

Fyzické práce je hotová, teď už jen formality

Odnosem krabic bohužel stěhování nekončí. Teď je potřeba vyřešit přihlášení k odběru energií v novém bytě a odhlášení v tom starém. Stejně tak je to s internetem. Dále je vhodné nahlásit si na poště původního bydliště přeposílání pošty na bydliště nové, abyste zabránili případné ztrátě důležitých dopisů.

Zároveň je potřeba přihlásit se k novému trvalému bydlišti a toto bydliště nahlásit ve svém zaměstnání, ve škole, v bance, v pojišťovně atp. Dále je naší povinností zažádat si o nový občanský průkaz a o všechny doklady, kde je zaznamenána adresa trvalého bydliště.

Vše je hotovo, teď už jen bydlení v novém!

Věci jsou na svém místě, poslední banánovka vyhozená a nová občanka je na cestě? Tak teď už nezbývá, než nové bydliště „pokřtít“ s kamarády a rodinou a upořádat pořádnou kolaudačku!