Domů » Jak postupovat při rekonstrukci bytu?

Jak postupovat při rekonstrukci bytu?

Plánujete rekonstrukci bytu, ale nevíte, kde máte začít? Aby byla rekonstrukce co nejvíce úspěšná, je potřeba vytvořit si jednoduchý plán a dopředu se připravit na to, jaké základní kroky vás vlastně čekají. S tím vám může pomoci i následující článek.

Finanční plán rekonstrukce

Každá rekonstrukce je v mnoha ohledech jiná. Někdy jde pouze o předělání jedné místnosti, jindy se na to jde od podlahy v rámci celého bytu. Prvním krokem by tak měl být orientační finanční plán rekonstrukce. Vytvořte si hrubý finanční odhad toho, kolik jednotlivé práce a předělávky budou stát. Následně si zjistěte, jestli máte dostatek peněz našetřeno, nebo budete muset sáhnout po vhodném úvěru. Ve druhém případě si dopředu prověřte jednotlivé nabídky, zjistěte si podrobnosti k podmínkám a podobně. Pokud však přemýšlíte o úvěru nenechte se nachytat podvodnými rychlými půjčkami. Nejdříve vám doporučujeme pečlivě vybírat. Za tímto účelem vám pomůže například web epujcka.cz

Projekt a položkový rozpočet

Pro vytvoření přesnějšího rozpočtu je vhodné zpracovat si projekt. Ten je potřeba vytvořit pro každou místnost zvlášť. Pokud půjde o kompletní rekonstrukci, může být správnou volbou zhotovení projektu od odborníků. Výsledkem by kromě vizualizace výsledku měl být i položkový rozpočet, na kterém přesně uvidíte, kolik budou stát jednotlivé prvky a kroky. Do položkového rozpočtu samozřejmě můžete zasahovat a zvolit si například levnější obklady a podobně pro úsporu.

Časový plán a domluvení řemeslníků či firmy

Jakmile budete mít hotové kalkulace včetně připočítání nutné rezervy, přichází čas na zahájení prací. Kompletní rekonstrukce bytu má svá jasná pravidla. Nejdříve je potřeba udělat elektřinu a odpady. Následně je na řadě podlaha, odklady, malování a další dodělávky. Záleží na tom, co všechno máte v plánu upravovat. S dostatečným předstihem si také sjednejte řemeslníky a odborníky na práce, které sami nezvládnete. Vzhledem k poměrně velké vytíženosti kvalitních řemeslníků budete rádi, že jste si svůj termín rezervovali včas. Zjednodušení rekonstrukce může přinést i objednání firmy, která se postará o dílčí úkoly. To však vyjde o něco dráž a pro maximální spokojenost si skutečně musíte vybrat prověřenou firmu s dobrými referencemi.

Bourací práce

Před zahájením nových stavebních prací v rámci rekonstrukce je potřeba zbavit se všeho starého. Pokud chcete ušetřit, bourací práce jistě zvládnete s přehledem sami. Odstraňte starý nábytek, podlahové krytiny a případně i omlaťte omítky. Vhodným připravením pracovního prostoru ušetříte i cenný čas, kterého nemají šikovní řemeslníci nazbyt.

Závěrečné práce a doladění detailů

Jakmile budou hotové hlavní práce, přichází na řadu ladění detailů. Jde o výběr nového nábytku, doplnění polic, nových svítidel, ale třeba i baterií do koupelny. Doladění funkčních detailů, a především důsledná kontrola odvedené práce od řemeslníků je nezbytnou součástí každé rekonstrukce. V případě rozsáhlých prací se může vyplatit i přizvání kvalifikovaného stavebního dozoru. Zároveň pamatujte na to, že je potřeba vyhradit část rozpočtu právě na pořízení drobností a prvků do vybavení.

Diskont depot mění název na Flexi sklady

X